Europa u školi

Dan Europe obilježava se širom Europske unije 9. svibnja. Prije 71 godinu tadašnji francuski ministar vanjskih poslova Robert Schuman predstavio je deklaraciju kojom je predložio stvaranje Europske zajednice za ugljen i čelik.Taj prijedlog smatra se temeljem današnje Europske unije. Naša domovina Republika Hrvatska je 1. srpnja 2013. postala  28. punopravna članica Europske Unije.

Dan Europe mi smo ove godine odlučili organizirati u obliku projektnog tjedna, no zbog epidemiološke situacije nismo bili u mogućnosti održati planirane aktivnosti te smo isti odgodili. Ipak, naši učenici 1. i 2. razreda s njihovim učiteljicama Seadom Kešinović i Katicom Vareševac odlučili su obilježiti ovaj dan učeći o Europi, njezinim ljepotama i posebnostima.

Naši prvašići su se upoznali s državama Europe i odlučili ih prikazati kroz crteže zastava. Svatko je odabrao jednu državu i njezinu zastavu, a naš Lovro Plavotić je i kroz pismeni sastavak prikazao Poljsku jer mu je tamo tata u sastavu  kontigenta Hrvatske vojske. Na satima tjelesne i zdravstvene kulture igrali su igre iz različitih zemalja i uživali.

Dok su se učenici 1. razreda odlučili za prikaz Europe kroz zastave, učenici 2.a razreda prikazali su Češku Republiku. Ove godine su čitali „Poštarsku bajku" Karela Čapeka te su pisali u veleposlanstvo ove države i od njih dobili puno materijala kroz koji su je mogli upoznati.

Kako bi razgovarali o Čapeku , a da ne spomenemo da je uveo riječ "robot" u svom djelu "R.U.R.". Učenici se nisu previše bavili problemima o kojima je pisao Čapek već su jednostavno izradili ROBOTA.

Roditelji se s veseljem uključuju u naše projekte i aktivnosti, a njihove ideje obogaćuju naše aktivnosti. Dokaz tomu je i susret 2.a razreda i veleposlanice BIH u Republici Češkoj Martine Mlinarević Sopta i prof. Hasana Zahirovića sa sveučilišta u Pragu koji je inicirala majka Sandra Begića Danijela Tulumović. Društvene mreže su moćne i ovaj put su bile u službi nastavnog procesa.

Gospođa Mlinarević Sopta s veseljem je prihvatila poziv i saznavši da su učenici 2. a razreda čitali „Poštarsku bajku” uključila je i prof. Zahirovića koji je najmalađi čapekolog na Praškom sveučilištu. Učenici su bili oduševljeni. Susret je organiziran putem Zoom platforme uz svesrdnu pomoć pedagoginje Valentine Mataija i knjižničarke Suade Lučić. Veleposlanica im je govorila o zanimljivostima Češke Republike, a profesor o Čapeku i njegovim djelima.

Dječjoj radoznalosti nikad kraja, tako su im učenici postavljali pitanja a oni spremno odgovarali. Najviše su ih zanimalo kako se pojedine riječi govore na češkom.

Budući da je veleposlanici bio taj dan rođendan učenici su joj otpjevali rođendansku pjesmu, a vi njihovu izvedbu možete pogledati ovdje.

Više fotografija možete pogledati u našoj galeriji ovdje.

objavio: Valentina Mataija   datum: 21. 5. 2021.

Ukupno: 251900