Igranje poezije

Dana 10.03.2023.u suradnji s Općinom Vrbanja, u školi je održana  radionica pod nazivom Igranje poezije. Radionica je zamišljena za 5. razrede osnovnih škola. To je prijelazno razdoblje gdje učenici mijenjaju dosadašnje navike (poput prilagodbe na više profesora) te time polagano ulaze u svijet odraslih. Oni su na tom prijelazu još uvijek dovoljno slobodni, kreativni i maštoviti za nova saznanja koja će im zasigurno biti zanimljiva i poučna.

CILJ: Razbiti mit da se poezija doživljava isključivo u stihu te da ju se tako i interpretira. Otvoriti im drugačije spoznaje o poeziji i književnosti kao takvoj, osloboditi maštu i kreativnost, naučiti da slijede svoj unutarnji glas te da ne kopiraju tuđe sadržaje.

Fotografije i sadržaj radionice koju je održala glumica Katarina Šestić u nastavku.

Radionica „Igranje poezije“

1. dio radionice – 5 minuta
  • međusobno upoznavanje
  • razgovor o poeziji i lektirama općenito

Prvi dio radionice zamišljen je kao „team building“ tijekom kojega se planira uspostaviti atmosfera grupe te kroz razgovor osloboditi maštu, potaknuti kreativnost i opustiti se.

1. dio radionice – 15 minuta
  • čitanje izabrane poezije – čitanje na prvi dojam, čitanje kroz zadanu emociju, čitanje kroz zadani lik
  • video produkcija snimljenog materijala, prikaz iste poezije koja je interpretirana na tri različita načina
  • nakon svakog prikazanog videa, konstruktivni razgovor o viđenom

U drugom dijelu radionice polaznici će vidjeti različite načine interpretacije poezije koje odudaraju od klasičnog načina. Ono će biti priprema za treći dio u kojemu će oni pokušati sami na svoj način smisliti i iznijeti interpretaciju zadane poezije.

3. dio radionice – 25 minuta

• kratko upoznavanje s glumačkim alatima – glas i tijelo
  • podjela u grupe – mentorski rad sa svakom grupom

-pokazivanje materijala – interpretacija poezije na što drugačiji, maštovitiji i kreativniji način (svaka grupa pred ostatkom polaznika)

Treći dio radionice zamišljen je kroz kreativni rad s polaznicima. Sve ono što su prethodno gledali, slušali i komentirali, morat će uz pomoć svoje mašte realizirati u prostoru zajedno s ostatkom grupe. Cilj je da nauče čitati između redaka, da shvate bogatstvo poezije i nedorečenosti koju oni kao konzumenti mogu dovršiti.  Uz to naučiti će i osnove scenskog nastupa – kontrola glumačkih instrumenta glasa i tijela.

Dana 10.03.2023. u suradnji s Općinom Vrbanja, u školi je održana  radionica pod nazivom Igranje poezije.

CILJ:

Kroz igru obraditi lektiru Kad bi drveće hodalo, Grigora Viteza.

Naučiti ih osnove scenskog nastupa koji su potrebni i u svakodnevnom životu – kontrolirati tremu odnosno glas i tijelo kroz koje se ona manifestira.

objavio: Dara Brčić   datum: 10. 3. 2023.

Ukupno: 251923