Profesionalno usmjeravanje učenika 8. razreda

Izvješće pedagoginje Valentine Mataija u nastavku.

Unatoč tome što se nastava preselila iz školskih klupa u nove, virtualne, učionice, proces pripreme naših učenika za upis u srednje škole nije zaboravljen. Profesionalno usmjeravanje započeli smo već u mjesecu siječnju kada su naši osmaši ispunjavali upitnike o vlastitim interesima, sposobnostima i vještinama te procjenjivali za koja zanimanja su zainteresirani.

Iako je premještaj u virtualne učionice označio naš kratki prekid u profesionalnom usmjeravanju, ono se veselo nastavilo već u svibnju. Tada smo imali radionicu o ljudskim inteligencijama pa smo se zapitali postoji li samo jedna ili ih je više, koje su to inteligencije i pokušali smo iste prepoznati kod sebe i kod drugih. Na kraju smo otkrili da su inteligencije višestruke, da ne postoji samo jedna, već mnoštvo različitih i mnoge smo otkrili u sebi i u drugima. To nam je pomoglo u našem putu samospoznaje. Nismo bili sami u tom putu, imali smo i zajednički, timski zadatak, u kojima su timovi osmišljavali vlastite tvrtke, prezentirali ih i predstavljali drugima te promatrali kako su ciljevi i misije naše tvrtke povezani s našim sposobnostima i inteligencijama. U putu samospoznaje smo, naposljetku, izdvojili svoje inteligencije, povezali ih sa svojim vještinama i interesima te ih usporedili sa željenim zanimanjima, kako bismo, konačno, dobili odgovor na pitanje – je li moje zanimanje pravo za mene, je li ono u skladu s onim što ja znam i mogu, ali i u skladu s onim što mene zanima i čini sretnim.

Naš put nije stao samo tu, u predavanju objavljenom na YouTube kanalu krenuli smo „Putovima obrazovanja“, zajednički smo proučili školski sustav Republike Hrvatske, pretresli sve mogućnosti izbora srednjih škola, od gimnazija i strukovnih, do umjetničkih škola te iznijeli sve važne uvjete za upis u pojedina zanimanja, ali i mogućnosti posla i nastavka obrazovanja nakon završetka pojedinih škola.

Naši učenici s teškoćama su bili u potpunosti uključeni u sve aktivnosti povezane s izborom srednje škole, ali su u suradnji s Hrvatskim zavodom za zapošljavanje, dobili i dodatan oblik potpore u vidu izbora zanimanja i upisa željene srednje škole.

Šlag na tortu našeg profesionalnog usmjeravanja bio je naš živi susret u srijedu, 3. lipnja, kada smo zajednički prošli kroz cijeli postupak upisa u srednje škole, pojasnili plan upisa, iznijeli sve važne informacije o potrebnim dokumentima, kao i predstavili kalendar upisa. Taj dan smo se i prvi puta prijavili u sustav upisi.hr. Ipak, iako je naše profesionalno usmjeravanje završeno, naš put još ne staje. Pred nama je cijeli postupak upisa u srednje škole. No, naši osmaši znaju da sve važne informacije o srednjim školama, kao i ostale korisne upute i savjete mogu pronaći na web stranici izrađenoj posebno za njih.

Pedagoginja Valentina Mataija

objavio: Dara Brčić   datum: 14. 6. 2020.