Projektni tjedan- učenici predmetne nastave

ZAŠTITA PRIRODE

Čovjek je jedan od najvećih krivaca za mnoge negativne utjecaje u prirodi. Jako je važno biti ekološki svjestan i početi brinuti o okolini koja nas okružuje. Kako čovjek negativno utječe na prirodu vidimo iz brojnih klimatskih promjena. Promjena godišnjih doba i temperature zraka, uginuća životinja te izumiranja vrsta, onečišćenja zraka i vode. Trebamo se svi trgnuti i iz jednostavnih postupaka možemo napraviti puno za zaštitu prirode. Svatko od nas ako promjeni svoje ponašanje može pomoći prirodi. Što više se kretati, biciklirati i izbjegavati vožnju automobilom. Tako će biti manje ispušnih plinova. Odvajati i odgovorno odlagati otpad. Izbjegavati plastične vrećice, paziti kako trošimo struju i vodu. Zaštitimo okoliš, čuvajmo prirodu!

Ivana Jelović, 7. razred

Veronika Fruk, 8. razred

PRIRODA

Bilo je lijepo, proljetno jutro. Trava se presijavala čarobnim odsjajem, gazila sam po njoj i osjećala kako mi kapljice rose ostaju na bosim nogama. Ptičice pjevaju svoje omiljene pjesmice, a rojevi vrijednih pčela se vraćaju sa rascvjetanih livada, ostavljajući prodorno zujanje. Već je bilo jako kasno, potrčala sam kući. Nebo se presijavalo u tisuću boja, a Sunce je polako tonulo iza kuća u dubok san. Sve je tako divno. Ušla sam u kuću , ali sam i dalje posmatrala prirodu kroz prozor. Posmatrala sam mačke kako se jure po dvorištu, tako su nekako vesele, kao da i one uživaju u ovim divnim danima. Pored mog prozora je gnijezdo neke ptice pjevačice, čiji cvrkut me budi svakoga jutra. Kasnije, umotala sam se u deku i razgovarala sa roditeljima i pričala im kako priroda može da bude baš ljubazna prema ljudima, ali i snažna i jaka, kao u mom primjeru. Završio je još jedan dan, jedina svjetlost noćas koja će biti je sjaj zvijezda i Mjeseca.

Veronika Fruk, 8. razred

Zaštita prirode

Naš okoliš je već jako puno zagađen. Zato trebamo paziti na njega. Trebamo prestati bacati smeće u prirodu, smanjiti broj putovanja zrakoplovom jer oni jako puno troše goriva što zagađuje naš zrak. Treba se zabraniti ispuštanje nafte u more jer ubija morski život i planktone koji proizvode većinu kisika u zraku. Treba se prestati krčenje šuma jer tako uništavamo domove mnogih životinjskih vrsta i siječemo stabla koja nam također proizvode kisik. Koliko smo naš planet Zemlju zagadili da ćemo ga za nekoliko godina uništiti. Zato budite sretni što imate ovako prekrasnu planetu jer jednog dana je više neće biti.

Domagoj Pavlović, 8. razred

objavio: Dara Brčić   datum: 4. 5. 2020.